Vad betyder ett p-värde?

Ett p-värde är en statistisk beräkning av sannolikheten för slump

I fysik, kan man vanligtvis identifiera orsak och verkan korrekt. Inom samhällsvetenskap är det mycket svårare, eftersom människor alltid är påverkade på olika vis. Att väldigt många påverkningar därför skapar en ”sannolikhet”, en statistisk beräkning av sannolikheten av en slump, spelare en mycket stor roll för tillförlitligheten av resultatet.

Om en vetenskapsman ger en medicine till någon, för att göra honom gladare, och han nästa dag känner sig lite gladare, kan vetenskapsmannen då med 100 % säkerhet säga att medicinen var orsaken? Kanske att mannen fick en befordran på jobbet den dagen, kanske han blev kär? Kanske var det en placeboeffekt, där tron att drogen skulle göra honom gladare, skapade samma effekt?

Men om vi ger denna medicin till 100 patienter, och de alla i genomsnitt känner sig lite gladare, så är sannolikheten att detta var en tillfällighet mycket mindre. Och om alla de 100 individerna kände sig lyckligare än någonsin tidigare, de följande dagarna och veckorna (stor effekt och stor konsekvens) så vet vi att det antagligen inte var någon tillfällighet.

Om en vetenskapsman t.ex. ger någon en drog för att göra honom gladare, och mannen nästa dag känner sig lite gladare. Kan han då säga med 100 % säkerhet att läkemedlet var orsaken? Kanske ämnet fick en befordran på jobbet den dagen, eller han blev kär. Kanske var det en placeboeffekt, där tron att drogen skulle fungera i sig skapar en effekt . Men om vi ger denna medicin till 100 patienter, och de alla känner sig lite gladare i genomsnitt, sannolikheten att en tillfällighet var mycket mindre. Och om att 100 individer är de följande dagarna och veckorna känns lyckligare än någonsin tidigare, (stor effekt och stor konsekvens) vi vet att det antagligen inte en tillfällighet.

Standarden inom vetenskapen bestämt är att man med minst 95 % säkerhet ska kunna säga att det inte var någon tillfällighet. Detta visas som p <.05 . “Sannolikheten” är mindre än 0,05 eller 5 procent. Ju mindre p-värde desto mer imponerande resultatet. p <.01 är mycket mer imponerande än p <.05 . p <.001 är ännu bättre, etc.