Vilka är vi?

DLF

Stressfri skola är ett initiativ av Internationella Kvinnoorgansiationen för Medvetandeutveckling (IKM), i samarbete med David Lynch Foundation samt Maharishi Institut för Kreativ Intelligens (MIKI), den organisation som ansvarar för undervisningen i Transcendental Meditation (TM) i Sverige.

 

Icon2_TM_250David Lynch Foundation grundades av filmproducenten David Lynch. Denna stiftelse arbetar främst genom donationer och har åtagit sig att ekonomiskt stödja Transcendental Meditation för de mest utsatta grupperna, såsom barn, fångar, hemlösa och krigsveteraner. Stiftelsen stöds av bl.a. Oprah Winfrey, Jerry Seinfeld, Paul McCartney m.fl., som också använder Transcendental Meditation.

Mer information hittar du på den officiella hemsidan för Transcendental Meditation i Sverige och hemsidan för David Lynch Foundation.